Стан ринку картоплі в Беларусі

Як звучить відоме прислів’я: «Час розкидати каміння, і час збирати каміння». Хочемо поділитися аналізом ринку картоплі в Білорусії та чого очікувати надалі.

Білорусь: 8-11 серпня 2017 року.

Мінська область. Спостерігається менша закладка бульб ніж зазвичай на більшості сортів, а також повільніший набір маси цих бульб, лише там, де закладено 4-6 бульб (при нормальній кількості для певного сорту 12-14 бульб), сформовані бульби надто великого розміру. Крім цього, із-за нерівномірного надходження вологи стеблестій більшості сортів переріс, що призвело до його падіння в міжряддя, і при надлишку вологи, (а вона була, особливо в пониженнях рельєфу) відбувалося загнивання. Що в подальшому призведе до розвитку бактерій та їх перехід на бульби, що може призвести до погіршення якості зберігання. Лише невелика кількість сортів в цих умовах показала чудовий результат, зокрема – це Лаперла та Королева Анна. Кількість бульб цих сортів (12-26 бульб на одну рослину), та їхня однорідність вигідно вирізнялися на фоні інших. Юрій Лойка – справжній Господар. Устрій його господарства, доріжки, місточки, скульптури – все це говорить про життєві цінності Господаря та його родини. Тому Королева Анна в цьому господарстві на всіх типах ґрунтів неперевершена, і абсолютно чиста від будь-яких проблем. На більшості посадок картоплі в Мінській області були ознаки враження фітофторозом, але його розвиток та розповсюдження знаходяться під повним контролем, так що зменшення врожаю через нього не буде. Можливий вплив лише на наступний рік (спори фітофтори можуть поїхати в сховище разом із насінням, а наступного року прорости і поразити стеблестій), та на якість зберігання (є враження бульб, які опинилися на поверхні гребеня із-за його розмивання).

Вітебська область. Із-за великої кількості опадів гребені виявилися дуже розмитими (багато картоплі на поверхні, багато бульб мають враження фітофторозом), фітофтороз знищив листовий апарат та стебла на більшості посадок картоплі. Якість зберігання такої картоплі передбачити неможливо. Багато стебел лежать в міжрядді та загнивають. Королева Анна має нормально розвинене стебло в даній ситуації, хоча повністю без листа в певних господарствах. Але урожай вже готовий і, можна сказати, досить високий. Сатіна досить сильно протистоїть фітофторозу, бульби знаходяться глибоко в гребні, не мають ніяких вражень. Але місцями в долинках є падіння стеблестою в міжряддя.

Могилівська область. Із-за засухи на момент закладки і низької якості насіннєвого матеріалу спостерігається мала закладка бульб, велика кількість парші, і свіжий запах ервінії. Урожай нижче від попередніх років. Рослини ще не закінчили вегетацію і не набрали в бульбах достатньо сухих речовин. А попереду ще збирання, травмування, зберігання. Буде дуже складно.

Гродненська область. Дощі та холод – все для фітофторозу. Але не в господарстві «Леор Фіш». Коли бачиш такі господарства, хочеться сказати «велике дякую, сябри» і низько вклонитися до землі за відповідальність та професіоналізм. А врожай та якість цього врожаю – просто чудові. І це на всіх сортах, які вони вирощують: Королева Анна, Ліллі, Піла, Лабелла, Родріга, Тоскана, Бельмонда. Лабеллу уже збирають з дуже високою урожайністю (не будемо називати ці дуже гарні цифри, бо то весь їхній урожай). Валерій Громико, Ви – професійний менеджер і спеціаліст в рослинництві, наша щира дяка за такі результати на сортах Солана! В загальному, проблеми Гродненської області полягають в перезволоженні та підтопленні низинних ділянок, що матиме серйозний вплив на зберігання. Урожайність середня.

Брестська область. Піски, торфи, та сухість в червні призвели до невеликої закладки бульб та досить агресивної звичайної парші. Урожайність не буде вирізнятися від попередніх років. Але в господарствах з дієвим підходом урожай і кількість бульб будуть достатніми для ефективного ведення картоплярства. Як каже Валерій Павлович з «Агро Мотоль», «крошку» бульби (трішки українською звучатиме) для себе виростили, та і для інших буде. А відповідальність з якою в цьому господарстві підходять до виробництва насіннєвого матеріалу достойна поваги, тому і черга вистроїлася уже за насінням на наступний рік. І в цьому регіоні від Королеви Анни не відірватися – копати би її і копати (враховуючи що на полях щирий пісок, то це – одне задоволення). А як «горить» червоний колір Лабелли на цих пісках, не можна передати словами, треба лише побачити персонально.

Гомельська область. Певно одна із двох областей (ще і Брестська), які мають найменше враження фітофторозом. Але мають дуже малу закладку бульб. Засуха та холод на момент закладки бульб зробили свою справу, і закладка цього року є на 30% меншою від норми для тих чи інших сортів. Пройшли інтенсивні дощі, відбувається доростання картоплі, але загальний врожай буде не дуже високим. Бельмонда, Королева Анна, Розара та Родріга тут найкращі.

Ось так коротко про ситуацію в Білорусії на цей час. Більше всього зараз турбує збирання, а особливо його якість. Чи бува не вийде так, що півроку вирощували доглядали, а за один день всю цю працю буде зведено нанівець. Картоплярі, регулюйте картоплезбиральну, сортувальну, приймальну та завантажувальну техніку – бережіть результати своєї праці!

Повернутись назад