Ринок картоплі в Україні

Гранада
Сезон 2017-2018 року виявився напрочуд успішним для картоплярів України. Урожай картоплі, не дивлячись на досить складні погодні умови на початку вегетації, видався досить високим, і сама картопля в полі була високої товарності. Такий результат заставив картоплярів досить скептично оцінювати ситуацію з майбутньою ціною. Така ж картина була у всій Європі – надзвичайно високий врожай, але на відміну від України із-за великої кількості опадів якість сильно постраждала. При такому розкладі ціна на картоплю становила від 3 до 5 євроцентів (картопля для переробки на фрі) і зберігається до цих пір в цих межах. Лише виробники якісної картоплі мають стабільно високу ціну 15-17 євроцентів, що при врожайності 60-80 т/га є досить прибутковим бізнесом.

В Україні кращі виробники мали врожай від 40 до 100 т/га. Таку врожайність можна було досягнути лише при дотриманні всіх технологічних параметрів вирощування, та висадці сортів, які мають такий потенціал врожайності, при цьому зберігаючи товарність. Такими сортами були Ред Леді, Гранада, Королева Анна, Лаперла, Коннект, Лабелла. «Хітовими» сортами на ринку України стали Гранада, Королева Анна та Ред Леді. Споживач їх вибирає із-за форми, товарності та смаку, який надзвичайно важливий для українців. Найвищий врожай дала Гранада в ФГ «Лавр» (Чернігівщина) - на окремих ділянках давала 100 т/га, в інших господарствах при зрошенні урожай сорту Гранада становив в межах 70 т/га.

Сорт Лаперла (суперраній) на Херсонщині на кінець липня показав 90 т/га.

Королева Анна на Рівненщині видала 56 т/га із товарністю 99,9% при густоті посадки – 35.000 рослин/га.

Ред Леді – 68 т/га товарного врожаю на Київщині.

Коннект – на пісках Чернігівщини при мінімальному забезпеченні добривами та двох-разовій обробці від фітофторозу показав 62 т/га.

Найбільш приємним результатом діяльності Солана (як компанії, яка створила сорти Гранада та Королева Анна), та картоплярів України є попит ринку на ці сорти і їхня вартість. Ціна на продовольчу картоплю цих сортів завжди вища на 1 - 2,5 грн./кг в порівнянні з іншими сортами. Гранада і Королева Анна є основними сортами на прилавку мережі Фоззі, із-за своїх товарних особливостей та смакових якостей. Мережа Фоззі цінує своїх покупців, тому вони і зупинили свій вибір на цих сортах. Ці сорти найбільш популярні на відкритих ринках (базарах) по всій Україні. Експорт в Азербайджан та Молдову (два основних ринки експорту картоплі з України в осінньо-зимовий період) складається в переважній більшості з Гранади та Королеви Анни.

І на даний час (середина березня 2018 року) на ринку картоплі України створився дефіцит картоплі сортів Гранада та Королева Анна. Це приємно, тому що ціна на фоні дефіциту іще піднялася, а це означає, що виробники будуть з прибутком, а споживачі в наступному сезоні зі смачною картоплею.

Вдалого сезону!

Ми любимо картоплю!
Ваші "Солана Україна"

Повернутись назад