Ситуація на ринку картоплі України на початок 2017 року

Ред Леді
За роки незалежності картоплярі, а, будемо чесними, і вирощувачі інших культур, ніяк не можуть відійти від пострадянської битви за врожай. 2016 рік не був виключенням. Спочатку сухий та теплий вересень не давав можливості збирати картоплю на важких ґрунтах (із-за великої кількості ґрунту в бункерах та травмування бульб) та розслабляв збирання на легких ґрунтах (зима ще далеко), а дощовий жовтень забрав таку можливість, тому що в поле не було змоги ввійти з технікою. І коли нарешті закінчилися дощі, то через короткий проміжок часу прийшло спочатку похолодання, а далі і заморозки із морозами, що довело якість збираної картоплі вже до межі. На ринках з’явилося багато підмороженої картоплі, з синяками, яка не зберігалася, бо її із-за холодів неможливо було висушити, що призводило до інтенсивного розвитку грибка Рythium, який провокував в сховищах інтенсивне гниття картоплі.

Виходячи із цієї ситуації, в Україні було закладено дуже обмежену кількість якісної картоплі, що і формує її дефіцит. А український споживач нічим не відрізняється від європейського, чи споживача з будь-якої іншої країни. Він бажає купувати якісний продукт. Так, він може купити дешевший та менш якісний продукт, але якщо такий продукт буде значно відрізнятися за ціною, що складе для покупця економічну вигоду. Так як ми ще не завжди цінуємо свій час, то, буває, дозволяємо собі потратити вдвічі більше часу на миття та чищення картоплі, але якщо при цьому наш мозок заспокоїть нас, що ми потратили «менше» коштів на її придбання.

Але якщо підійти до теми неякісної картоплі більш глибоко, то з’являється дуже багато негативних моментів, які напряму чи опосередковано пов’язані із якістю продукту, виготовленого з неякісної картоплі. Якщо картопля мала травмування, то вона: 1) потратила більше пластичних речовин на дихання, так як у таких бульб посилюється дихання; 2) змінила смак, або придбала не притаманний їй відтінок смаку через життєдіяльності грибків, котрі проникли через травмовані місця; 3) в процесі смаження придбала темний колір в місцях травмування; 4) пюре з такої картоплі буде мати вкраплення темного кольору, чи навіть можливе посіріння пюре. Коли при приготуванні буде використовуватися картопля навіть одного сорту, але з різним травматизмом, то і смак шматочків буде не однорідний. Не однорідною може бути і щільність шматочків.

Ось так із-за неправильного «економічного» вибору можна не отримати насолоду від приготованої їжі, та й не дуже виглядати перед гостями.

Та й виробникам не дуже з руки продавати таку неякісну картоплю, так як вона коштує зовсім дешево, а на її виробництво були затрачені такі ж кошти, як і на виробництво не травмованої. Лише упущення на останньому етапі виробництва – збиранні, призвели до таких колосальних втрат.

Як уникнути такої ситуації? Є певний перелік умов.

Головним має бути енергонасиченість виробництва картоплі. Техніки має бути стільки, щоб картоплю можна було зібрати максимум за місяць, а ще краще щоб збиральний період не перевищував 3х тижнів. Це дасть можливість зібрати картоплю в оптимальні строки, коли вона травмується мінімально, і техніка зношується не так інтенсивно, та й перевозити землю з полів на сортувальну площадку, а звідти зворотно, не треба.

По-друге, господарство повинно спеціалізуватися на картоплі. Інші культури мають вирощуватися з метою підтримання правильної сівозміни, покращення та відновлення структури ґрунту (всі просапні культури потребують після себе культур, які б максимально відновлювали стан ґрунту).

По-третє, дуже важливим є правильний підбір сортів для уникнення накладок в періоді дозрівання та для уникнення збирання несформованих бульб, які за тих чи інших умов вирощування чутливі до травмування./

Четверте. Використання для посадки високоякісного насіннєвого матеріалу забезпечить рівномірні сходи з повноцінним розвитком кореневої системи, що зменшить переущільнення гребнів, а також забезпечить розвиток бадилля, яке захистить гребіть від пересихання та створення кірки до моменту збирання.

П’яте. Наявність поливу дасть можливість досягнути найкращої вологості ґрунту на період збирання, а отже мінімізувати травмування навіть при збиранні в суху погоду.

Шосте. Наявність технологічних проходів для оприскувачів дозволить уникнути переущільнень певної кількості гребенів, які за відсутності технологічних проходів попадають під колеса оприскувача, що створює досить великий процент травмованої картоплі.

Сьоме. Правильне регулювання збиральної техніки в залежності від умов, при яких доводиться збирати, забезпечить зменшення травмованої картоплі на дуже великий відсоток. Регулюватися має все: висота зрізу бадилля, ширина шин коліс трактора, глибина ходу підкопуючих ножів комбайна, швидкість руху транспортерів комбайна, висота падіння картоплі в причіп, наявність в причипі погашувачів висоти падіння, висота падіння з причіпа в прийомний бункер, висота з’єднань транспортерів на сортувальній лінії, швидкість подачі картоплі з прийомного бункера на сортувальний стіл, падіння в контейнер чи в бурт при навальному зберіганні, якість контейнерів (відсутність гострих кутів, через які може травмуватися бульба при завантажені та зберіганні).

Восьме. Вчасне вентилювання та виконання всіх прописаних правил зберігання дозволить максимально швидко загоїти травми та виведе бульби на мінімальне дихання для збереження їх продовольчих цінностей.

Виробництво картоплі – це складний, енергоємний та потребуючий відповідального менеджменту процес, а виробництво високоякісної картоплі то і поготів. Тому в організації процесу вирощування картоплі мають бути задіяні відповідальні та освічені люди, які люблять картоплю.

Повернутись назад